Memento mori: beskydské túry, část 1. – křídla nejvyšších
„Ty se asi dost vyznáš v Beskydech, že? Doporučíš mi nějakou bezva
túru na víkend? Něco bez lidí.“ Občas jsem slýchával.
„Jasně, jaká zhruba vzdálenost a náročnost?“
Nezavděčil jsem se. Většinou. Když bez lidí, tak bez lidí!
A i přesto… V mých trasách „chyběly Pustevny“, na Slavíči „nic
není“, u Kladnaté „jsme se ztratili“, cestou „bylo málo hospod“ a
celkově vzato „ty vole, ty krpály“ a tak všelijak podobně. Když jsem
tuhle doporučil kolegovi zimní výlet na Čertův mlýn přes oblíbenou
Magurku, kde prý „málem chcípl v závěji“, ukládal jsem si raději
své oblíbené trasy plné hangů „do šuplíku“ a okolí nabízel jen
„mainstrým“.
Koukám do Map do sekce Uložené / Beskydy a začítám se: Horská
prasečina, Velká trojka, Travnolys, Lysý Smrk, Okolomná, barjaká
Křídla… Správně, každá z mých tras má své jméno. Často hezky
v duchu toho chlívku, co mám v hlavě – tam kdesi vzadu, za mozkem. Ono
by asi fakt byla škoda tohle nechat jen tak ladem. Navíc teď, když se hrabu
víc v multimédiích. Proč to nevytáhnout a nezačít takový malý seriál?
Navíc když je to zadarmo – dneska lidi prodávají už kdeco, že? Však on
se najde někdo, kdo to ocení.
(Jeden se už našel, ale ten se nepočítá. Mé nadšení totiž kalí
skutečnost, že mé trasy zvládá ve zlomkovém čase, co já. To, co ostře
lezu 8 hodin, má on za necelé čtyři. Tihle ultra „chrti“, co už
s nimi. Ale to jsem odbočil.)
Barjaká „křídla“
Není to jen o jednom kopci. To by taky byl nápad, ukazovat „výšlap na
Lysou, jaký zaručeně neznáte“, že? Jenže co když je vaše srdcovka
právě a jen pouze Smrk? Právě tady začala „křídla“. To pitoreskní
„kreslení“ do mapy.
Sm(í)rčí křídla
38 km,
1984 m
Smrk je nejdůležitější! To už víme. A z jižní strany taky
nejhezčí. To vím už jen já. Je to nádherná trasa a ve své většině
liduprostá. Kdo by taky chodil místy, kde lišky a vlci dávají dobrou noc.
Často se tam vracím. A když k tomu občas přidám odbočky na Malý Smrk,
Smrček, ke kříži na jihu, je to – jedním slovem – smírčí.
Mapa Sm(í)rčích křídel
Lysohorská křídla
32 km,
1943 m
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd. Nemám ji moc v lásce, ale
zase ji na druhou stranu potřebuji pro tu milou náročnost a převýšení,
které nabízí. Když k tomu zohledním žlutou od Šance, žlutou z Krásné
a skok přes Kykulku, mohu tak trochu uznat, že to výše uvedené
„o nelásce“ až tak neplatí. Ovšem jen v případě křídel, nebo při
spojení s jinou oblíbenou horou.
Mapa Lysohorských křídel
…
Tak. To bychom měli. Křídla nejvyšších jsou hotova. Ne však tento
„memento mori“ seriál. Bude to mít pokračování… Až si to zase začnu
procházet a točit. Dobré věci chtějí čas.
Kdyby mi někdo před rokemdvěmatřemičtyřmipětišestisedmiosmidevítidesíti jedenácti lety řekl, že jednou budu chodit do fitka, kde budu absolvovat rozličné pohybové aktivity s osobním trenérem i bez něj, hystericky bych se mu vysmál.
sobota, 21. únor
2026
Takové malé ohlédnutí za „PSYtulkami“, kdy jsem z důvodu různých
povodňových uzávěrek v Beskydech jezdil na Vsetínsko, odkud jsem rázně
razil do okolí. Třeba v rámci tréninku na Špacír… Filka i Cáb jsou
lásky, víme? 😏 youtube.com/shorts…
pátek, 20. únor
2026
Horská prasečina, osobní beskydské „vyhlazení“. Z Ostravice k SK
hranicím a zpět. Přes Lysou horu i Smrk. 🖤 Když jsem před lety tuto
trasu vymýšlel, měla necelých 50 km. Tato verze z LH směru je
o krásných 64 km dálkových a 3 km výškových. 😏 #Beskydywww.youtube.com/shorts…
středa, 18. únor
2026
Mechová zákoutí i padlá stromoví,
je to takový malebný hraniční „svět“ –
kozí stezky, co nohám strmě napoví,
proč sem chodím klid lesu závidět.
— Polomskému hřbetu
sobota, 14. únor
2026
Mlhavá Okolomná! Niterní lety mistrovsky vybroušená trasa. Polomský hřbet
je moje beskydská dvojka až trojka. (Trojka v případě, že jsem zrovna na
Čertově mlýně.) 😏 Abfahrt srůstat! #ploužímlitr
pátek, 13. únor
2026
Liduprázdný Štramberk, počasí takřka jarní. Mladý pán vyfoukán,
lesknoucí se na slunci… 🐕 Více než povedený den. 🖤 #sheltie
Přišel mi SPAM, abych ušetřil el. energii. Není nad to se po ránu
dobře zasmát nad humoristickými stránkami. V těch výhodách onoho
„zařízení“ chybí už jen řešení světového hladomoru. Snad jen je
škoda, že se najdou „mudrci“, co si to skutečně koupí… cz.theenergysaver