Drobotina / #drobottina aneb Beskydské vrcholy nad 800 m n. m. – 2. část
, přečteno 13627×
Už to brzy budou dva roky, co s mladým lovíme
beskydské vrcholky, které „vyrostly“ nad 800 m. A byly to krásné
roky. Spousta milých výletů, z nichž jsme se k mnohým v různých
obměnách a ročních obdobích vraceli. Nicméně dlužno podotknout, že
postupem času je náš „lov“ čím dál tím těžší. No ne, že bychom
si záludně nechali ty největší krpály na konec – spíše je stále
složitější u obskurnějších vrcholků bez čárkovaného značení
vymyslet celkovou logistiku a vlastně i seriózní trasu. Stále častěji na
Mapách
přepínám na satelitní pohled a pod vousy vytipovaným kopečkům spílám
své „Kudy na tebe, potvoro zalezlá!“. Někdy i sprostěji. Kdybych měl
korunu za každé uvíznutí v křoví s hlasitým zvoláním „Tudy ne!“,
možná bych mohl změnit zaměstnání na poloviční úvazek – Velkostatkář promine. Zpět k tématu, tohle
bloudění je svým způsobem vlastně moc fajn – mám totiž skvělého
malého parťáka, co neremcá. Mohl bych vzpomenout, jak jsem jednou v noci
„zakeřil“ s kolegy z práce, když jsem jim chtěl vyjít vstříc a
slíbil zkratku. To bylo poznámek! Jako vlaštovek na podzim. Ale už opravdu
zpět k tématu. Když se naše společná tabulka s aktuálně připravenými
83 vrcholy téměř celá vybarvila – žlutě označuji splněné
vrcholy – začaly víkendové lovy nejen těžknout, ale připomínat tak
trochu večerní nájezdy na ledničku. Znáte to, „mlsná“ vás k ní
přivede, otevřete ji, omrknete nabídku a zase ji s deziluzí zavřete, aniž
byste z ní cokoliv vzali. Za deset minut se situace opakuje. No ne, že by se
za tu dobu v lednici něco změnilo, to jen člověk tak nějak přehodnotí
nároky. A s túrami, když zbývá posledních 7 vrcholů původně
vytyčeného seznamu, je to úplně stejné.
„Táto, kam půjdeme o víkendu?“
„No, můžeme na Čupel, Černou horu sever, nebo na Kyčeru.“
„A něco jiného?“
„No… Byla by tu Kyčera, Čupel, případně Černá hora sever.“
Vrásky nám to však nedělá. Jelikož v naší horsky šmatlavé
domácnosti za ty dva roky tak nějak spontánně vedle „drobottiny“ vznikly
další hry, a to navazující #ttisícovky
a samozřejmě celé a obrovské Jeseníky.
Nenudíme se a ani trochu nezahálíme. Nakonec vždy totiž máme tajné eso
v rukávu, kterým je opakování. To opakování, co je matkou turistiky!
Takže jaká byla naše 2. část lovu beskydských vrcholů nad 800 m n.
m.? (Pozor, neplést s druhou polovinou.) Je to zase takové štěbetání v čase, kde každá
skupinka má „cosi“ společného…
18. Osamocení v davu
25. 9. 2021, 14 km, 685 m
Okrouhlý
Pustevny, synonymum pro kvanta lidí, masovou tlačenici – ať je, či
není hezky. A co „Pustevny bez Pusteven“? „Ale jistě, ozvalo se ze
sluchátka…“ Našli jsme způsob, jak se davům vyhnout. A s ním
i Okrouhlý – milé a tiché místo, které nám svou atmosférou
učarovalo.
Mjaší
Nahoru po modré, rychle přeběhnout pár metrů „Václaváku“ a zase
mimo zájem davů po Lesenické NS, dolů po zelené. Cestou přes malebný
Mjaší – místo, které zjevně zná jen lesní zvěř a ti, co stahují
data z fotopasti na stromě u krmítka. Díky, jen jsme se zastavili.
19. Zvědavé bloudění vrstevnicemi
28. 9. 2021, 15 km, 972 m
Huserka
Huserka, někde na půli cesty mezi Zimným a Vyšními Mohelnicemi.
Nevýrazná, ale sympatická – máme ten kopeček „cestou“ rádi. Hra
#drobottina pokračuje a i ty #dětijsouradost.
Obidová
Začínáme si na to „hledavé“ obcházení kopců, o jejichž stezkách
na vrchol Mapy zarputile mlčí, zvykat. Takové to objevování milých míst,
ale i neproniknutelných slepých „uliček“, kde na živáčka nelze
narazit. Obidová v podzimním slunci potěšila.
20. Dostaveníčko pod Travným
3. 10. 2021, 14 km, 850 m
Kozlanka
Že není na vrcholu nijak zvlášť zajímavá, to vyvažuje nádhernou
strmostí. Kozlanka – na spojnici mezi hájenkou „Na Přelači“ a
Travným. Příjemné místo, není-li zrovna třicet ve stínu. A to dnes
nebylo.
21. Polomská (malebná) čtverylka
31. 10. 2021, 19 km, 759 m
Skalka
Co nedohání v originalitě svého názvu, to důstojně vyrovnala
svěžím nástupem ze směru od osady Úspolka. Následná hřebenovka
s občasnými výhledy velice potěšila. Naše další „ulovená“
Skalka.
Kozí hřbety
Kozí hřbety jsme letos s velkým nadšením navštívili v Krkonoších.
Jejich menší beskydský protějšek však chytne za srdce více. Bodejť by
ne, když se nachází v lokalitě Polomského hřbetu. Právoplatně se tak
řadí na 2. místo v našem nadšení – hned za Javořinu.
Okrouhlice
Leží na červené značce na pomyslné přímce mezi Morávkou a Malým
Polomem. Domů o ní asi nadšené ódy o převýšení psát nebudeme, ale
příjemná cesta lesem to je, to jí nikdo neodpáře.
Mituří
Mituří, hora atmosférou ne nepodobna Okrouhlici, zalesněný vrchol… Ale
stačí popojít „o pár vrstevnic“ níže a (nám dosud neznámý) výhled
na Morávku chytne za srdce! Děkujeme, líbilo se. Stejně jako celých
dnešních 19 kilometrů.
22. Vyčerpaný Ondra
6. 11. 2021, 21 km, 1049 m
Suché úbočí
Ondřejnický masiv jsem vždy vnímal tak trochu „do počtu“ a
nevěnoval mu pozornost. Něco „tušit“ jsem začal při mrazivém
únorovém „oťuknutí“ 2 vrcholů, …, při dnešní návštěvě všech
4 jsem konečně pochopil. Rádi se vrátíme! Suché úbočí je prima
„ošklivé káčátko“.
Ondřejník
Z protilehlého Smrku, ani odnikud jinud jsem neviděl (nebo nechtěl
vidět), že je vrchol Ondřejník tak svěže ostrý „hrb“. Líbil se nám!
Nepotrpíme si na vrcholové „oltářky“, ale víme, že jsou oblíbené,
takže dejme tomu… Sníh je brzy vylepší.
23. Dlouhá po dlouhé (době)
27. 12. 2021, 11 km, 566 m
Dlouhá
Po dlouhé době opět spolu na horách. A zároveň to byla taková tečka
za naším letošním lovem, jemuž říkáme #drobottina. Dlouhá, která byla
vlastně krátká. Jen necelých 11 km, nicméně krásných 11 km. Máme
Veřovické vrchy rádi.
24. Neprávem přehlížená dvojice
8. 1. 2022, 13 km, 498 m
Motyková
Nenápadný vrcholek nad červenou trasou od (bývalé) chaty Slavíč
směrem ke Kozím hřbetům, to byla dnešní Motyková. A taky byla jeden
z posledních vrcholků v tamní lokalitě, které nám do naší hry/sbírky
#drobottina chyběly. Prima „švih“.
Kotly
Když jsem navrhoval trasu, vypadalo to na nudný a ničím nezajímavý
hřeben – na mapách se alespoň vrchol Kotlů takto jevil. Nicméně
člověk popojde trošku za něj… Překvapení! 😈 Dnešní 13kilometrová
#drobottina se povedla.
25. Pindy z Pinduly
15. 1. 2022, 11 km, 737 m
Černá hora
Je zvláštní – nahoru tak akorát drsná, přičemž dolů toutéž
cestou nepříjemně strmá. Máme ji rádi, proto jsme si ji dnes „dali“
v podstatě dvakrát. Hezky od Pinduly až k „Rozcestí“ a poté dolů.
Celou ji obejít a od chaty Mír opět nahoru. Černá hora se neochodí!
Velká Polana
Vrchol nebo louka, louka nebo vrchol? Příjemné místo kousek pod
Radhoštěm, to je Velká Polana a její výhled na oba Javorníky, Kyčeru a ty
další z Veřovických vrchů.
26. Tudy nikdo nechodí…
4. 2. 2022, 14 km, 690 m
Smrčina
Na tento „lov“ krátce před setměním budeme dlouho vzpomínat.
A nebylo to jen tím dlouhým volným sněhem po kolena a v hangu občas i po
pás, jedná se i o (pravděpodobně) jubilejní túru před překonáním
stovky vrcholů. Smrčina – číslo 98.
27. 100!
12. 2. 2022, 15 km, 636 m
(Velká) Kykula
Taková ta hora, co na mapách od doby, co jsem tvořil odznaky, změnila
své jméno. „Velká“ nebo už prostě a jen „Kukyla“ byla fajn.
Obzvláště cesta na vrchol, kdy jsem se každým krokem bořil po kolena,
zatímco mladý se mi zákeřně smál se svými stopami jako
„vodoměrka“.
Velká Kyčera
Když nevíte, jak pojmenovat horu, nazvěte ji Kyčera. A třeba
s přívlastkem Velká. I přes jistou „fádnost“ svého jména byla dnes
velice speciální. Náš společný 100. vrchol MS Beskyd! A nepochybně to
nebude stovka poslední.
28. Nahoru ostře, dolů (Gutským) peklem
19. 2. 2022, 16 km, 815 m
Malý Javorový
Ke Třinci nemíříme často, Malý Javorový byl tak pro hru #drobottina
víceméně „do počtu“. Ale když už je jeden turisticky „osiřelý“,
je nutné trasu doplnit o milé bratříčky a sestřičky. Příslop →
Velký Lipový → Ropice → Šindelná → Javorový. Fajn 16 km. I ten
vítr byl snesitelný.
29. Prázdnota na Polomském hřbetu
26. 2. 2022, 12 km, 591 m
Polana
V „krajině nikoho“, po bílých pláních s prošlapáváním sněhu,
kde jsou jediné stopy jen od všelijaké zvěře. Nahoru hezky po staré
sjezdovce z Přelače – kdy asi naposledy fungovala? Dnešní Polana byla
příjemným vstupem na oblíbený Polomský hřbet.
Muřinkový vrch
Skutečný vrchol je ještě o kousek výše v lese, nicméně
z Muřinkového vrchu je asi nejznámější kaple a veřejné ohniště vedle
ní. Takové to místo „setkání na hranici“. Dnešní túra se povedla,
absolutně nikoho jsme nepotkali. Ani zde, což je mi malou záhadou.
Čerčok
Nejmenší #drobottina s poměrně nejtěžším „dobytím“. To těch
parádních sněžných 5 km zcela neprošlápnutou cestou! Dle mapy jsme
čekali úplně nezajímavý vrcholek kdesi ve smrkovém roští – bylo to
velké překvapení. Tudy budeme chodit častěji.
30. Tři fialky
12. 3. 2022, 16 km, 751 m
Kyčera
Další z Kyčer do naší beskydské sbírky. S mladým jsme se shodli,
že tato nad Horní Bečvou byla zatím ta nejhezčí. Ale není všem dnům
konec, naše hra #drobottina ještě všechny Kyčery nevydala.
Mečová
Okolo Mečových se na svých trasách touláme velice rádi. Dnes nastal
čas omrknout vrcholy. Vrcholová tyč v lese, co už s tím. Ale ten výstup
z jižní strany… Ten byl… Takřka po čtyřech.
Zadní Mečová
Zadní Mečová v dnešním počasím nabídla prima pohled k sousedům.
Ahoj bratia! A také samozřejmě vrcholový krpál jako hrom. Takovéto
výstupy máme rádi. Dnešních 16 km se povedlo.
31. Krátká labutí píseň
2. 4. 2022, 4,9 km, 355 m
Kyčera nad Morávkou
„A táto, nejkratší túra, co »umíš«, je 10 kilometrů, že?“
„Tak moment, mladý, podrž mi termosku s čajem…“
4,9 km! Co není v dálce, to musí být ve strmosti. Labutí píseň
skutečné zimy nebo prima „způsob“ jara?
Byl to takový „tanec vrstevnic“. Hezky tělo na tělo.
32. Šedé myši po čáře!
21. 5. 2022, 20 km, 976 m
Lukavice
Výšvih z Bílé na Bobek je základ. A pak? Poprvé po červené kamsi
doprava, vlevo už to notoricky známe. A když po pár kilometrech přijde
„zatáčka v lese“, je to Lukavice. Ničím zvláštní, ale přesto fajn
místo na túře, hezky nahoru a dolů.
Polanky
Ostřeji nahoru, pak chvilku po zatravněném „stole“ a prudce dolů.
Polanky byly milý úhybný „želví krunýř“ na naší červené
hřebenovce. Pěkně po „čáře“, stačilo sledovat hraniční kameny.
Korytovo
Jsou túry, kdy se každým kilometrem nad výhledy tají dech, pak jsou tu
ty „šedé myšky“. Vrcholek Korytovo je právě jednou z nich. Aspoň, že
měl kámen i tyč – na rozdíl od dvou předchozích. Nebo jsme jen
špatně hledali?
Klín
Klín a jeho vrcholový kámen, to byl oříšek. Ale jo, je tam! Ukrytý
v trávě, prostý vrcholové tyče a dalšího značení. Čtvrtá tečka nad
prima 20 kilometry po nezajímavě zajímavých vrcholech z naší hry
#drobottina. Túry a #dětijsouradost, víme?
33. Turistů prostý kraj po dešti
4. 6. 2022, 17 km, 582 m
Smrkovina V
Smrkovinu a její zelenou „traverzní“ trasu ze směru od Ježánek máme
moc rádi. Dnes jsme „ulovili“ její východní vrchol, kterému na
značce – nevíme proč – říkají Pedrov. Ta vůně lesa po nočním
dešti byla omamná!
Janikula
Nenápadný „hrbolek“ v lese, to je Janikula. Nejzajímavější na ní
byla dnešní 17kilometrová cesta „dálnicí“ z Visalají okolo Švarné
Hanky a zpět. Jindy se tam nedá pro všechny ty cyklisty a kočárky hnout,
dnes jsme měli krásné pusto a prázdno. Krajina po vytrvalém nočním a
ranním dešti má hodně co do sebe.
A dál?
Je to jasně nalajnované. Správný směr je samozřejmě jen ten
nahoru a dýchánky s těsným a vysokým počtem vrstevnic jsou ta nejlepší
závislost. Nekončíme…
Kdyby mi někdo před rokemdvěmatřemičtyřmipětišestisedmiosmidevítidesíti jedenácti lety řekl, že jednou budu chodit do fitka, kde budu absolvovat rozličné pohybové aktivity s osobním trenérem i bez něj, hystericky bych se mu vysmál.
sobota, 21. únor
2026
Takové malé ohlédnutí za „PSYtulkami“, kdy jsem z důvodu různých
povodňových uzávěrek v Beskydech jezdil na Vsetínsko, odkud jsem rázně
razil do okolí. Třeba v rámci tréninku na Špacír… Filka i Cáb jsou
lásky, víme? 😏 youtube.com/shorts…
pátek, 20. únor
2026
Horská prasečina, osobní beskydské „vyhlazení“. Z Ostravice k SK
hranicím a zpět. Přes Lysou horu i Smrk. 🖤 Když jsem před lety tuto
trasu vymýšlel, měla necelých 50 km. Tato verze z LH směru je
o krásných 64 km dálkových a 3 km výškových. 😏 #Beskydywww.youtube.com/shorts…
středa, 18. únor
2026
Mechová zákoutí i padlá stromoví,
je to takový malebný hraniční „svět“ –
kozí stezky, co nohám strmě napoví,
proč sem chodím klid lesu závidět.
— Polomskému hřbetu
sobota, 14. únor
2026
Mlhavá Okolomná! Niterní lety mistrovsky vybroušená trasa. Polomský hřbet
je moje beskydská dvojka až trojka. (Trojka v případě, že jsem zrovna na
Čertově mlýně.) 😏 Abfahrt srůstat! #ploužímlitr
pátek, 13. únor
2026
Liduprázdný Štramberk, počasí takřka jarní. Mladý pán vyfoukán,
lesknoucí se na slunci… 🐕 Více než povedený den. 🖤 #sheltie
Namožený kotník a achilovka ze závodu minulý týden už „remcají“
o poznání méně, je tedy „Jasoňské“, že nastal čas vyrazit si do
Štramberku. (Auto jsem ale bohužel „zapomněl“ doma…) Vyrážím ve
svém obvykle palčivě solitérském módu. #ŠtramberskýJasoň
a 0. kilometr. #ttrénink
Lysá hora, královna MS Beskyd. Nemáme se nejraději, ale potřebujeme se.
To v rámci tréninku převýšení, víme? 🤗 Tady cestou v podstatě na
„začátku“ dnešního putování… 👀