Archivní svéráz zdravého životního stylu

Rok 2024

Válka světů, část 1.: Bouřka, puchýře a 1000 komárů aneb 40 km pěšky kolem Olomouce

„Kilo nekilo, za devatero haldami ohoblovaných kloubů a devatero bažinami utrpení žil byl jeden turista. A nebyl to obyčejný turista, byl to kultovní turista. Kult turista…“ Takto nějak by mohl začínat můj životní příběh, memoáry, prostě ta černá pohádka o růžovém dění. Zkráceně a jednoduše? Kila mě zcela pohltila. A kdyby jen ta kilometrická! Poté, co jsem si tuhle o Velikonocích zkusil i svou první stomílovku (161 km), říkal jsem si, že se vrátím k bezpečným a pohodovým stokilometrovým pochodům. Aneb jak se praxí dá osobní měřítko turistiky posunout do zcela zvrácených rovin. Co je pro jednoho túra z říše Nereálna, to jsem počínaje tímto rokem začal poklidně provozovat takřka každý měsíc coby takovou relaxační víkendovou procházku. Bez ohledu na počasí. Bez ohledu na únavu, psychiku. Bez ohledu na cokoliv. A tak mám za sebou stovku pohodovou, stovku neskutečně děsivou (viděl jsem a slyšel věci, o kterých raději nebudu vypravovat), stovku melancholickou a… Stovku okolo Olomouce – OLOKOMOUC, kdy mě celou noc někdo „fotografoval“ s bleskem. A právě k té se váže nadcházející příběh.

Že jsem však v práci a svém úzkém okolí procítěný vypravěč o všech těch svých prožitcích, tu a tam se ke mně někdo přidá. Většinou sice jen na kousek, poprvé a naposled, nicméně to není tento případ. (Naivní snílkové!) Proto ten příběh není můj. Pod vlivem emocí mi jej poslala ještě týž den kolegyně, co se tentokrát nechala strhnout a rozhodla se ochutnat kousek mého strašlivého světa dvacetihodinového střídání levé a pravé nohy. Vzniklo tak něco, co se sice později nedalo nazvat jinak než Válka světů v tom nejbizarnějším slova smyslu, ale o tom až jindy. Tentokrát mě totiž má parťačka ještě neproklela do třiadvacátého kolene, nesnažila se uškrtit, probodnout trekovou hůlkou… Dokonce se jí to snad i líbilo? V celém spektru a smyslu stockholmského syndromu!

Ale o tom pokračování, proklínání, …, bodání, …, skutečně až jindy. Předávám slovo a prostor svého „blogísku o koninách bez koní“ statečné Ivči. Takový ten pohled „běžného člověka“ pod mou vnější „mramorovou desku“.

V sále se zhasíná, opona se otevírá…

Intermezzo: Elbský bestiář aneb dovolená, kterou si zasloužíte II

Letní prázdniny jsou tytam a dovolená jakbysmet. Teď už mohu tak maximálně po nocích brečet do polštáře s vědomím, že příští odpočinková „štace“ budou zhruba tak Vánoce. Ale co už s tím, to přenechám pohřebním plačkám, nejsem sněhová vločka. Člověk je po vakacích přece odpočatý, plný energie, elánu, relaxace proběhla dokonale, takže se do pracovního procesu navýsost těší, ne? Ne! Mohu to vlastně mít se svým přístupem k životu, odpočinku, a vlastně tak nějak úplně ke všemu, jinak? Navíc, když už i nově vím, co je tzv. essenské schéma! To zase bylo! Dovolená, kterou si zasloužíte, víme? Kde jsem to už jen… Dost však s dumáním v dávné minulosti, hezky k věci. Zakousnout se do tématu. Lehce energicky. Možná i vztekle. Nebo tak nějak podobně.

Vyrazili jsme si letos s rodinou na Elbu! A osobně jsem prožil takový malý triptych příběhů se zvířátky a sportovně turistickým pozadím. Aneb jak jsem potkal bestie.

Příběh první: Bezobratlí

„Elba může být rozpálená sebevíce, ale jak vidím kopec, o kterém Mapy.cz tvrdí, že je nahoře bunkr, mohu slíbit jediné… Jo, vezmu si s sebou vodu.“ Napsal jsem si ten večer do mobilního deníčku, zatímco jsem si prvním dnem na dovolené ověřil, že pobyt na pláži a v moři mě nenaplňuje natolik, abych jej provozoval déle než nižší jednotky hodin první den. Aby taky naplňoval, když nedaleko na obzoru se tak hezky vlní hory. Zadumaně jsem si s telefonem prožil krátkou kartografickou chvilku, cvičně klikl na trasy a bylo vymalováno.

Nic zvláštního se nestalo aneb má to cenu discomfortu 101 km na DiscoŠpacíru

Beskydský zločinec zpět na místě činu,
na túře protnu svých čtyři a čtyřicet let –
stár a stále nerozumný, sám nesu si vinu,
na stezce s bolestí nic nevezmu zpět…

Svítilna, hole – horami kráčívám už roky,
stovka kilometrů je osobitosti milý „sport“;
povyražení z vlastních myšlenek stoky –
pořadatelé, v bufetu já chci dostat dort!

Oslava v zápřahu, jen tak to musí být,
přihlášen ten z Ostravy bláznivý tvor –
měsíc vytrvat, vyladěnou přípravu mít,
blíží se čas psát další kapitolu z hor!

 — Špacíru 2024

Verše výše jsem vepsal o půlnoci letošního aprílu do poznámky registrace na Špacír 2024. Letos již jubilejní 25. ročník a podruhé s mou účastí. Ta sice tak jubilejní není, ale mohu říct, že Špacír je pro mě už tak srdcová záležitost jako by šlo o 25. účast na druhém ročníku. Že to nedává smysl? Možná. Ale ona vlastně mnohým nemusí dávat smysl ani ta má záliba v těchto extrémně dlouhých pochodech, takže je to vlastně v pořádku. Těšil jsem se. A to tak, že hodně. Dokonce tak moc, že jsem si spletl datum a vyrazil do Vsetína už dva týdny před opravdovým konání Špacíru, odkud jsem poté, co mi došel ten omyl, vyrazil pěšky domů, jelikož už mi nic nejelo. No dobrá, trochu si přikrašluji skutečnost a byl to jen obyčejný a plánovaný standardní 110kilometrový deštivý trénink. Tak to má přece úplně každý, že jo?

Když se mi konečně podařilo trefit to správné datum 3. 5. 2024, měl jsem po akreditaci a nákupu Šuvenýrů asi dvě hodiny na to, abych nebyl. Zašil jsem se do auta, kde jsem poslouchal hudbu, přemítal nad posledními několika hodinami, kdy je mi 43 let. Prožil si jeden moc hezký pocit a vnitřně trávil, co jsem to právě viděl u registrace a fabuloval, v co to pravděpodobně přeroste. Správně, letošní Špacír je DiscoŠpacír! Mohl jsem očekávat všelicos s taktem řetězové pily a vybroušeným vkusem ne nepodobným legendě Ein Kessel Buntes. Koneckonců už loňský humor jemný jako dýka napověděl dost. Když to vypuklo, seděl jsem v sále na zemi, pozoroval to defilé oblečků z devadesátek a s pobaveným úsměvem kroutil hlavou. Nejvíce na mě asi zapůsobila dáma, co zjevně utekla z Cvičme v rytme a mně se probudilo dávno zapomenuté dětské trauma, když jsem si uvědomil, že si dodnes pamatuji jednu z těch příšerných říkanek z tohoto sportovně-hudebního pořadu! Cca 38 let! „Raz, dva, raz, dva, na ornici brázda, po nej drobčí jarabica a na konci otočí sa. Vysoko je slnko. hlboko je zrnko. Cez rieku je most, cvičili sme dosť.“ Mou konsternaci možná mohla opravit láhev špacírnické slivovice, co právě plula davem kolem, ale to bych ji musel obrátit do sebe celou, což by pravděpodobně narušilo plán nadcházejícího pochodu. A asi i dost naštvalo další zájemce o napití se. Na diskotéce jsem ještě přes hubu nedostal a nechtěl to měnit. Láhev jsem tedy poslal dál. I tu druhou, co za chvíli přišla z protisměru, a uznal, že mi bude zadostiučiněním, když orgům pošlu fakturu za terapeuta, který mě nepochybně bude v následujících dnech čekat. Dosti mastnou fakturu! Asi se mi začal rozjíždět tik.

Tak ne, nebyl to tik, jen půlnoční zvon. Jak jsem se, zatraceně, dostal ven? Nechám to koňovi, má větší hlavu, Špacír 2024 se pro mě právě roztančil.

Nokturna (a její zvířetník), 1. část

„Jednou přejdu odtud tam…“
„Výhledově bych mohl přejít…“
„Až jednou mladý odroste, natrénuji a…“

Jednou, výhledově, třeba, možná, až… Tak tahle slůvka nikdy v mém slovníku moc nebyla. Vlastně se dá říct, že celý můj slovník je poslední dobou docela úsporný, ale to je jiná kapitola. Co však rozhodně není úsporné, je můj kilometrický hlad! Měl jsem velké vize, protože mi přestávaly stačit takzvané „horské prasečiny“, jak s oblibou nazývám svá padesáti a více kilometrová turistická kolečka. Jenže kde na tohle vzít parťáky? Můj věčný „nevrgrýn“! „Na takovéto »klády« člověk stěží najde druhého do dvojice, i kdyby to mělo být na kole. Natož pak po svých.“

Proč parťáky? Protože, a to si upřímně přiznávám, noční přechody pro mě nejsou nejkomfortnější. (Tedy nebyly, ale o tom postupně.) Ne, není to o strachu, nicméně… Přeci jen je fajn mít s sebou někoho, s kým se v družném hovoru tma lépe krájí. Někoho, kdo zavolá pomoc, pokud se temná stezka změní ve sráz, který „nevychytám“. Navíc významným benefitem je, pokud je ten někdo o fous výkonnostně slabší. Takové to…
„Ty se nebojíš divokého prasete nebo toho medvěda, co tu brousí? Víš, že nemůžeš být rychlejší.“
„Ne. Mně stačí, když budu rychlejší než ty, až ho potkáme.“
Ten člověk už pak se mnou moc chodit nechtěl, což samozřejmě ani trochu nechápu.

Ale zpět. Kde parťáci nejsou, ten „kilometrický násilník“, v něhož jsem se postupně začal měnit, začal hledat pomoc na konci své paže. A tak jsem se na začátku roku 2023 začal učit osamělé noci…

Drobotina / #drobottina aneb beskydské vrcholy nad 800 m n. m. – 3. a poslední část

Bylo to velké, bylo to dlouhé, bylo to krásné!

Něco málo přes tři roky, 37 túr a 86 vrcholů Moravskoslezských Beskyd s výškou nad 800 m n. m., co nejsou „tisícovka“. Co nám to dalo? Spoustu společných kilometrů a času ve vztahu otec a syn, který občas nezasvěcenému kolemjdoucímu mohl připomínat vztah domptéra se svou šelmou, které se zrovna nechce „zabrat“. A občas naopak ta malá „potvora“ utekla kamsi kupředu, aby se svému pronásledovateli zákeřně smála. Prostě spousta radosti i občasných kleteb, kdy se prostě cestou něco pokazilo a člověk kupříkladu skončil po kotníky v bahně – samozřejmě pro srandu těm menším… Ale hlavně? Hlavně to vše přineslo obrovské poznání našich Beskyd, o které se rádi dělíme…

(Ne)svatá trojice naší sbírky

Koukám na datum a sestavuji si v hlavě časovou osu. Proč zatraceně posledních šest kousků trvalo přes rok? Je snad někdo, kdo krade listy z kalendáře? Inu proto, že jsme prostě doplnili #ttisícovky, začali Jeseníky a tam vzadu se nebezpečně řehní Malá Fatra. Tak jednoduché to je. Nebudu se však dojímat a vrátím se k aktuálnímu uzavření.

Jaká že byla ta poslední otázka a její „složité řešení“?

Intermezzo: Niterní třináctka z Beskyd a okolí

Ponořen do svého vnitřního světa kráčím krajem, rozhlížím se, vnímám přírodní celky i ty nejniternější detaily, co mi dovolí oči vidět. (A co oči nevidí, to mysl dokreslí. Panečku, to je pak svět!) Někdy po boku s nejbližšími, často však sám. Mám rád ty chvíle horského rozjímání, které krájí na kousky občasné zavrnění hodinek, které mi suše pragmaticky sdělují, že už je to dalších pět kilometrů, co jsem na cestě. Toulky krajem jsou má osobní poezie. Je to přenositelné? Mož­ná.

Ve chvílí, kdy fyzicky „srůstám“ po aktivitách z těch náročnějších, koukám melancholicky na fotografie a… Tak jsem zase začal psát.

Je to mé, je to jiné. A co? Třeba to bude dávat smysl než jen mně…

1. Lysé hoře

Nejbližší a přec ne tak milovaná,
nespočet na vrchol vede cest,
potřebuji ji – pro stoupání daná,
milých stezek mám veskrze šest.

27. května 2023

2. Čertovu mlýnu

Tři směry na vrchol – každý má duši,
mystika, co nejednou přišla mi vhod.
Ke všemu něco, co z názvu se tuší –
nahoře, tam do pekla přec je vchod!

1. května 2020

Pošlete svůj názor autorovi




Dalibor „tt“ Hellebrant

Kdyby mi někdo před rokem dvěma třemi čtyřmi pěti šesti sedmi osmi devíti desíti jedenácti lety řekl, že jednou budu chodit do fitka, kde budu absolvovat rozličné pohybové aktivity s osobním trenérem i bez něj, hystericky bych se mu vysmál.

Číst od první kapitoly …

Licence obsahu

Obsah těchto stránek je od 28. 12. 2023 k dispozici s licencí Creative Commons BY-NC-SA.

X Twitter @Kultturista

sobota, 21. únor 2026
Takové malé ohlédnutí za „PSYtulkami“, kdy jsem z důvodu různých povodňových uzávěrek v Beskydech jezdil na Vsetínsko, odkud jsem rázně razil do okolí. Třeba v rámci tréninku na Špacír… Filka i Cáb jsou lásky, víme? 😏 youtube.com/shor­ts…

pátek, 20. únor 2026
Horská prasečina, osobní beskydské „vyhlazení“. Z Ostravice k SK hranicím a zpět. Přes Lysou horu i Smrk. 🖤 Když jsem před lety tuto trasu vymýšlel, měla necelých 50 km. Tato verze z LH směru je o krásných 64 km dálkových a 3 km výškových. 😏 #Beskydy www.youtube.com/shorts…

středa, 18. únor 2026
Mechová zákoutí i padlá stromoví,
je to takový malebný hraniční „svět“ –
kozí stezky, co nohám strmě napoví,
proč sem chodím klid lesu závidět.
— Polomskému hřbetu

neděle, 15. únor 2026
Takové to včera bylo. Ta samota! 😏🌲 #Beskydy youtube.com/shor­ts/kTlBgb7d2Hg

sobota, 14. únor 2026
Mlhavá Okolomná! Niterní lety mistrovsky vybroušená trasa. Polomský hřbet je moje beskydská dvojka až trojka. (Trojka v případě, že jsem zrovna na Čertově mlýně.) 😏 Abfahrt srůstat! #ploužímlitr

pátek, 13. únor 2026
Liduprázdný Štramberk, počasí takřka jarní. Mladý pán vyfoukán, lesknoucí se na slunci… 🐕 Více než povedený den. 🖤 #sheltie

Sledovat @KultTurista

Reklamní chlívek