„Jednou přejdu odtud tam…“
„Výhledově bych mohl přejít…“
„Až jednou mladý odroste, natrénuji a…“
Jednou, výhledově, třeba, možná, až… Tak tahle slůvka nikdy v mém
slovníku moc nebyla. Vlastně se dá říct, že celý můj slovník je
poslední dobou docela úsporný, ale to je jiná kapitola. Co však rozhodně
není úsporné, je můj kilometrický hlad! Měl jsem velké vize, protože mi
přestávaly stačit takzvané „horské prasečiny“, jak s oblibou
nazývám svá padesáti a více kilometrová turistická kolečka. Jenže kde
na tohle vzít parťáky? Můj věčný „nevrgrýn“! „Na
takovéto »klády« člověk stěží najde druhého do dvojice, i kdyby to
mělo být na kole. Natož pak po svých.“
Proč parťáky? Protože, a to si upřímně přiznávám, noční přechody
pro mě nejsou nejkomfortnější. (Tedy nebyly, ale o tom postupně.) Ne,
není to o strachu, nicméně… Přeci jen je fajn mít s sebou někoho,
s kým se v družném hovoru tma lépe krájí. Někoho, kdo zavolá pomoc,
pokud se temná stezka změní ve sráz, který „nevychytám“. Navíc
významným benefitem je, pokud je ten někdo o fous výkonnostně slabší.
Takové to…
„Ty se nebojíš divokého prasete nebo toho medvěda, co tu brousí? Víš,
že nemůžeš být rychlejší.“
„Ne. Mně stačí, když budu rychlejší než ty, až ho potkáme.“
Ten člověk už pak se mnou moc chodit nechtěl, což samozřejmě ani trochu
nechápu.
Ale zpět. Kde parťáci nejsou, ten „kilometrický násilník“,
v něhož jsem se postupně začal měnit, začal hledat pomoc na konci své
paže. A tak jsem se na začátku roku 2023 začal učit
osamělé noci…
Beskydský zločinec zpět na místě činu,
na túře protnu svých čtyři a čtyřicet let –
stár a stále nerozumný, sám nesu si vinu,
na stezce s bolestí nic nevezmu zpět…
Svítilna, hole – horami kráčívám už roky,
stovka kilometrů je osobitosti milý „sport“;
povyražení z vlastních myšlenek stoky –
pořadatelé, v bufetu já chci dostat dort!
Oslava v zápřahu, jen tak to musí být,
přihlášen ten z Ostravy bláznivý tvor –
měsíc vytrvat, vyladěnou přípravu mít,
blíží se čas psát další kapitolu z hor!
— Špacíru 2024
Verše výše jsem vepsal o půlnoci letošního aprílu do poznámky
registrace na Špacír 2024. Letos již jubilejní 25. ročník a podruhé
s mou účastí. Ta sice tak jubilejní není, ale mohu říct, že Špacír je
pro mě už tak srdcová záležitost jako by šlo o 25. účast na druhém
ročníku. Že to nedává smysl? Možná. Ale ona vlastně mnohým nemusí
dávat smysl ani ta má záliba v těchto extrémně dlouhých pochodech,
takže je to vlastně v pořádku. Těšil jsem se. A to tak, že hodně.
Dokonce tak moc, že jsem si spletl datum a vyrazil do Vsetína už dva týdny
před opravdovým konání Špacíru, odkud jsem poté, co mi došel ten omyl,
vyrazil pěšky domů, jelikož už mi nic nejelo. No dobrá, trochu si
přikrašluji skutečnost a byl to jen obyčejný a plánovaný standardní 110kilometrový
deštivý trénink. Tak to má přece úplně každý, že jo?
Když se mi konečně podařilo trefit to správné datum 3. 5. 2024, měl
jsem po akreditaci a nákupu Šuvenýrů asi dvě hodiny na to, abych nebyl.
Zašil jsem se do auta, kde jsem poslouchal hudbu, přemítal nad posledními
několika hodinami, kdy je mi 43 let. Prožil si jeden moc hezký pocit a
vnitřně trávil, co jsem to právě viděl u registrace a fabuloval, v co to
pravděpodobně přeroste. Správně, letošní Špacír je DiscoŠpacír! Mohl
jsem očekávat všelicos s taktem řetězové pily a vybroušeným vkusem ne
nepodobným legendě Ein Kessel Buntes. Koneckonců už loňský
humor jemný jako dýka napověděl dost. Když to vypuklo, seděl jsem
v sále na zemi, pozoroval to defilé oblečků z devadesátek a s pobaveným
úsměvem kroutil hlavou. Nejvíce na mě asi zapůsobila dáma, co zjevně
utekla z Cvičme
v rytme a mně se probudilo dávno zapomenuté dětské trauma, když jsem
si uvědomil, že si dodnes pamatuji jednu z těch příšerných říkanek
z tohoto sportovně-hudebního pořadu! Cca 38 let! „Raz, dva, raz, dva, na
ornici brázda, po nej drobčí jarabica a na konci otočí sa. Vysoko je slnko.
hlboko je zrnko. Cez rieku je most, cvičili sme dosť.“ Mou konsternaci
možná mohla opravit láhev špacírnické slivovice, co právě plula davem
kolem, ale to bych ji musel obrátit do sebe celou, což by pravděpodobně
narušilo plán nadcházejícího pochodu. A asi i dost naštvalo další
zájemce o napití se. Na diskotéce jsem ještě přes hubu nedostal a
nechtěl to měnit. Láhev jsem tedy poslal dál. I tu druhou, co za chvíli
přišla z protisměru, a uznal, že mi bude zadostiučiněním, když orgům
pošlu fakturu za terapeuta, který mě nepochybně bude v následujících
dnech čekat. Dosti mastnou fakturu! Asi se mi začal rozjíždět tik.
Tak ne, nebyl to tik, jen půlnoční zvon. Jak jsem se, zatraceně, dostal
ven? Nechám to koňovi, má větší hlavu, Špacír 2024 se pro mě právě
roztančil.
„Kilo nekilo, za devatero haldami ohoblovaných kloubů a devatero
bažinami utrpení žil byl jeden turista. A nebyl to obyčejný turista, byl
to kultovní turista. Kult turista…“ Takto nějak by mohl začínat můj
životní příběh, memoáry, prostě ta černá pohádka o růžovém dění.
Zkráceně a jednoduše? Kila mě zcela pohltila. A kdyby jen ta kilometrická!
Poté, co jsem si tuhle o Velikonocích zkusil i svou první stomílovku
(161 km), říkal jsem si, že se vrátím k bezpečným a pohodovým
stokilometrovým pochodům. Aneb jak se praxí dá osobní měřítko turistiky
posunout do zcela zvrácených rovin. Co je pro jednoho túra z říše
Nereálna, to jsem počínaje tímto rokem začal poklidně provozovat takřka
každý měsíc coby takovou relaxační víkendovou procházku. Bez ohledu na
počasí. Bez ohledu na únavu, psychiku. Bez ohledu na cokoliv. A tak mám za
sebou stovku pohodovou, stovku neskutečně děsivou (viděl jsem a slyšel
věci, o kterých raději nebudu vypravovat), stovku melancholickou a… Stovku
okolo Olomouce – OLOKOMOUC, kdy mě celou noc někdo „fotografoval“
s bleskem. A právě k té se váže nadcházející příběh.
Že jsem však v práci a svém úzkém okolí procítěný vypravěč
o všech těch svých prožitcích, tu a tam se ke mně někdo přidá.
Většinou sice jen na kousek, poprvé a naposled, nicméně to není tento
případ. (Naivní snílkové!) Proto ten příběh není můj. Pod vlivem
emocí mi jej poslala ještě týž den kolegyně, co se tentokrát nechala
strhnout a rozhodla se ochutnat kousek mého strašlivého světa
dvacetihodinového střídání levé a pravé nohy. Vzniklo tak něco, co se
sice později nedalo nazvat jinak než Válka světů v tom nejbizarnějším
slova smyslu, ale o tom až jindy. Tentokrát mě totiž má parťačka ještě
neproklela do třiadvacátého kolene, nesnažila se uškrtit, probodnout
trekovou hůlkou… Dokonce se jí to snad i líbilo? V celém spektru a
smyslu stockholmského syndromu!
Ale o tom pokračování, proklínání, …, bodání, …, skutečně až
jindy. Předávám slovo a prostor svého „blogísku o koninách bez koní“
statečné Ivči. Takový ten pohled „běžného člověka“ pod mou
vnější „mramorovou desku“.
Kdyby mi někdo před rokemdvěmatřemičtyřmipětišestisedmiosmidevítidesíti jedenácti lety řekl, že jednou budu chodit do fitka, kde budu absolvovat rozličné pohybové aktivity s osobním trenérem i bez něj, hystericky bych se mu vysmál.
sobota, 21. únor
2026
Takové malé ohlédnutí za „PSYtulkami“, kdy jsem z důvodu různých
povodňových uzávěrek v Beskydech jezdil na Vsetínsko, odkud jsem rázně
razil do okolí. Třeba v rámci tréninku na Špacír… Filka i Cáb jsou
lásky, víme? 😏 youtube.com/shorts…
pátek, 20. únor
2026
Horská prasečina, osobní beskydské „vyhlazení“. Z Ostravice k SK
hranicím a zpět. Přes Lysou horu i Smrk. 🖤 Když jsem před lety tuto
trasu vymýšlel, měla necelých 50 km. Tato verze z LH směru je
o krásných 64 km dálkových a 3 km výškových. 😏 #Beskydywww.youtube.com/shorts…
středa, 18. únor
2026
Mechová zákoutí i padlá stromoví,
je to takový malebný hraniční „svět“ –
kozí stezky, co nohám strmě napoví,
proč sem chodím klid lesu závidět.
— Polomskému hřbetu
sobota, 14. únor
2026
Mlhavá Okolomná! Niterní lety mistrovsky vybroušená trasa. Polomský hřbet
je moje beskydská dvojka až trojka. (Trojka v případě, že jsem zrovna na
Čertově mlýně.) 😏 Abfahrt srůstat! #ploužímlitr
pátek, 13. únor
2026
Liduprázdný Štramberk, počasí takřka jarní. Mladý pán vyfoukán,
lesknoucí se na slunci… 🐕 Více než povedený den. 🖤 #sheltie
Vysavač utichl a spokojeně odpočívá, pračka také přemítá
o vnitřním smíření s universem, už se nic neděje. Snad jen vonný vosk
tiše taje v hrnečku na krbu. Když tu náhle uklizeným bytem zasyčí
otevírání plechovky piva… Tak pojďte do mě, Vánoce!